Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Xbox Series X Grafik Kaynak Kodu Çalındı, 100 Milyon Dolar Fidye İsteniyor

 
Yeni nesil Xbox konsolu Xbox Series X'in grafik kaynak kodu çalındı ve çalan kişi fidye istiyor.
 
Habere göre hacker AMD'nin Navi 10, Navi 21 ve Xbox Series X'te kullanılan Arden GPU'su hakkında detaylar içeren kaynak kodlarını ele geçirmiş. 
 
TorrentFreak sitesinin haberinde, hackerın 100 milyon dolar istediği ve eğer bir satıcı bulunmazsa bilgileri sızdırmakla tehdit ettiği belirtiyor.
 
AMD konu ile ilgili şöyle bir açıklamada bulundu:
 
"AMD olarak, veri güvenliği ve IP'lerin korunması bizim önceliğimiz. Aralık 2019'da, mevcut ve gelecekteki grafik ürünlerimizin test dosyalarına sahip olduğunu iddia eden bir kişi bizimle iletişime geçmişti. Bu dosyalardan bazıları internet üzerinden yayınlandı fakat daha sonra kaldırıldı."
 
"Failin elinde ek dosyalar da bulunduğunun farkındayız fakat çalınan grafik IP'sinin ürünlerimizin rekabet gücüne veya güvenliğine tehdit oluşturmadığına inanıyoruz. Failin elinde AMD'nin başka bir IP'sini bulundurduğunu da düşünmüyoruz." 
 
"Cezai soruşturmada kolluk kuvvetleri ve diğer uzmanlarla yakından çalışıyoruz."

Bu haberin bağlantısı
URL
Xbox Xbox Series X Yeni Nesil Xbox Konsolu Microsoft
Resident Evil 3 Remake Fiziksel Sürümleri Ertelenebilir Epic Games Publishing; gen DESIGN, Playdead ve Remedy Entertainment ile Ortaklığını Duyurdu
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

Mutlak.Sıfır

26.3.2020 23:27:07

0
Değerli bilgiler için sağolun.

rambocuk

26.3.2020 23:12:30

0
Sony küçülmeye gitti ellerindeki oyunları PC ye getirecek ps5 de özel oyun olmayacak olsa bile eskisi kadar büyük yapımlar olmayacak Microsoft oyunları gibi olmuş olsun diye yapılmış oyunlar olacak, zaten bunun şifresi geçtiğimiz aylarda verilmişti gelecek nesilde online oyunlara odaklanmak istiyoruz diye, gelecek nesil Xbox fırtınası esecek ve nesil sonuna doğru Xbox bu güç ile iyi oyunlar yapacaktır, ama şuan yaptıkları gerçekten orta sınıf oluyor ori yi ayrı tutarak söylüyorum ama oda 2d bir yapım

Metal-Gear

26.3.2020 23:02:10

+1
Etkisi olur ama direkman kırılmasını sağlamaz. Çalınan kodlar eğer kaynak kodların bütününü kapsıyorsa herhangi bir hacker grup bunu alıp hangi fonksiyonların nasıl ve hangi prensiple çalıştığını irdeleyip işin ardındaki çekirdek mühendisliği çözebilirler. Hacker bunu satmak istediğini söylediğine göre kaynak kodların bütününe sahip olması lazım, çünkü atıyorum Nvidia gizli kapaklı alıcılık yapmak istese, AMD'nin çekirdek mimarisini kullanarak kısa yoldan yeni ve daha iyi hale getirilmiş bir çekirdek mimari inşa etmek istese core IP'nin bütününe sahip olması lazım. Hani yüzlerce milyon para bayılıp eksik bir altyapı ne haltlarına yarasın? Hacker da bu kadarcık şeyi düşünüp hesap etmiş olmalı. Ancak hacker biraz kafasızmış bana kalırsa. Çünkü hiçbir lider firma bir başkasının geliştirdiği Core IP'nin üzerine yatmaz, bu er geç ortaya çıkar ve hem firmanın itibarını zedeler, hem de devletten ceza alır ve milyonlarca lira tazminat ödemesi gerekir karşı firmaya. Önceden AMD'de çalışıp sonradan Nvidia'ya geçen bir yazılım mühendisi vardı, Nvidia için kaynak kod geliştirirken AMD'de kullandığı çekirdek kodu kullanmıştı, bu ortaya çıkınca herifi Nvidia işten kovmuştu. Yani kimse kimsenin kaynak kodlarının üstüne yatamaz, yatan olursa gözünün yaşına bakmazlar. Şirket baksa devlet bakmaz cezayı yapıştırır. O yüzden bu Hacker enayiymiş baya, bir heyecan yapmış ortalığa dökülmüş ama başına bela almış haberi yok. Piyasada alıcı bulamaz herkes çekinir böyle bir suça ortaklık etmeye. AMD'nin rakibi firmalar zaten kendi core IP'lerini çatır çatır geliştiriyorlar, kim ne yapsın bunu alıp? Haliyle hacker'ın yapacağı en büyük şey bunu GitHUB'da ya da nerede paylaşacaksa orada sızdırmak olur. O zamanda diğer Hacker'lar en başta da söylediğim gibi core üzerinde çalışıp blockları aşma fırsatı bulurlar. Bu tarz bir durum karşısında ise evet yeni Xbox'ın kırılmasının önü açılmış olur. Ama AMD'nin açıklamasına bakılırsa bir güvenlik sıkıntısı teşkil etmeyecek kadarı çalınmış kodların. Tabi itibarı zedelenmesin diye de söylüyor olabilir bunu ama koca firma bir hacker'a kolayca yem olmaz. Halledeler bu işi en kısa zamanda.

Lord Melkor

26.3.2020 22:43:51

0
Kırılırsa bomba olur. Kimse gamepassdeki antikalar ve çöplerle uğraşmaz

Fearless_tr

26.3.2020 22:08:05

0
Cikmadan kirmasalar bari konsolu :)))

***Respect***

26.3.2020 21:10:14

0
Kodları çalan eleman ciddi ciddi MS ve AMD'nin 100 milyonluk ödeme yapacağını zannediyor sanırım Trilyon dolarlık şirket senin peşine düşsün de gör ebeninkini

BSC Misafiri

26.3.2020 19:19:35

0
Aklıma şey geldi.. 2008 Dark Knight'da bi adam söylüyor ya ben kim olduğunuzu çaktım ölene kadar şu kadar para istiyorum diye :) Sonra Lucius Fox'un ona okkalı cevabı :D

aterikasedi

26.3.2020 18:59:08

0
Yeni jtaglı konsolumuz hayırlı olsun

Mutlak.Sıfır

26.3.2020 18:56:06

0
Microsoft'un aldığı ilk parti stüdyolarından çıkan oyunlar Gamepass'e ilk gün eklenecek. Bunlardan birisi de Halo Infinite. Ayrıca Ninja Theory, Playground Games, Undead Labs, Compulsion Games, inXile, Double Find, Obsidian şirketlerini satın aldı, sadece Ninja Theory şu an 2 yeni oyun geliştiriyor. Siz Gamepass'i eleştirmeyi bırakın da Sony'nin de bu yönde gitmesini sağlayacak eleştirileri yapın bir zahmet. Sen oyunları ilk gün alabilirsin ama git bak forumlara oyunların fiyatı düşsün diye aylarca bekleyenler var.

MALTHAEL

26.3.2020 18:49:48

0

rambocuk

26.3.2020 18:46:19

0
quote:

Orjinalden alıntı: BSC Misafiri <blockquote class="quote"><i>quote:</i><br><br>Orjinalden alıntı: Mutlak.Sıfır Bu durumun konsolun kırılıp kırılmamasına bir etkisi olur mu acaba?</blockquote> Yöntemini bulurlarsa olabilir hocam da.. Yani şu şartlarda adamlar goldu 5-6TL'ye satıyor aylık. Onu da geçip korsan oynayacaksa o konsolu alan.. O konsol.. Neyse bir şey demeyim, siz anladınız.
gamepass da genel olarak eski yada tutulmamış oyunlar var tabikide kırılması çoğunluk için çok önemli ve kırılırsa millet hucum eder, atıyorum cyberpunk ı kaç yıl sonra gamepass de olacağını düşünüyorsun witcher 3 bakalım çıkışından kaç yıl sonra gamepass e gelmiş

BSC Misafiri

26.3.2020 18:06:02

+1
FBI, CIA vs. ne halt yiyor. Arasın bulsunlar hırsızı. Gerekiyorsa beyaz şapkalı hackerlardan yardım istesinler. 100 milyon az para değil. 100 milyona 10 tane fabrika kurulur.

Mutlak.Sıfır

26.3.2020 17:50:45

0
Haklısınız ama sadece merak ettiğim için sordum.

BlackBeasT

26.3.2020 17:45:29

+7
Büyük Firmanın gizli dökümanları çalıp üstüne fidye istemek? Hacker arkadaş yürek yemiş...

BSC Misafiri

26.3.2020 17:43:13

+3
quote:

Orjinalden alıntı: Mutlak.Sıfır Bu durumun konsolun kırılıp kırılmamasına bir etkisi olur mu acaba?
Yöntemini bulurlarsa olabilir hocam da.. Yani şu şartlarda adamlar goldu 5-6TL'ye satıyor aylık. Onu da geçip korsan oynayacaksa o konsolu alan.. O konsol.. Neyse bir şey demeyim, siz anladınız.

Mutlak.Sıfır

26.3.2020 17:37:10

0
Bu durumun konsolun kırılıp kırılmamasına bir etkisi olur mu acaba?

YildirimBuyucusu

26.3.2020 17:11:39

+1
Arkadaş bir 10 yıl yatmak istiyor belli ki. :)

BSC Misafiri

26.3.2020 16:54:58

0
Hadi buyur buradan yak :)
  • 1
  • 2
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

KÜNYE
Xbox Series X
+ TAKİBE
AL
2 kişi bu oyunu takip ediyor.
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız