Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Phil Spencer Geliştiricilerin Xbox Game Pass'ten Nasıl Para Kazandıklarını Açıkladı

 
Düşük bir aylık ücret karşılığında 100'den fazla oyuna erişim imkanı sunan Xbox Game Pass oyuncular için çok avantajlı bir hizmet. Peki ya geliştiriciler için?

Xbox patronu Phil Spencer, The Verge ile gerçekleştirdiği röportajda, geliştiricilerin Xbox Game Pass üzerinden nasıl para kazandığını açıklamaya çalıştı.

Geliştiricinin isteğine göre şekillenen anlaşmalar yapılıyor. Örneğin, orta ölçekli bir geliştirici "Eğer bize şu an şu miktarda ödeme yaparsanız oyunumuzu çıkışında Xbox Game Pass'e koymak istiyoruz." diyebiliyor. Microsoft ise bu geliştiricilerin "oyunlarının başarısı açısından onlara bir zemin oluşturuyor. Getiri sağlayacaklarını biliyorlar."

Microsoft bazı durumlarda oyunun geliştirme masraflarının tamamını karşılıyor ve geliştirici oyunun dijital ve kutulu satışlarından direkt olarak kâra geçiyor. Xbox Game Pass aboneleri bir oyunu kalıcı olarak satın almak isterse özel indirimden faydalanabiliyor. Microsoft ayrıca oyunu PlayStation, Switch ve PC'de diğer mağazalarda yayınlamasına izin verirse geliştirici oradaki satışlardan da kâr elde ediyor.

Çıkışından bir süre geçmiş ve satışları durmuş bir oyunun geliştiricisi de gelip "Bize şu miktarda ödeme yaparsanız oyunumuzu Xbox Game Pass'e eklemek istiyoruz." teklifinde bulunabiliyor. Bazı geliştiricilerle de kullanım ve mikro ödemeler bazında anlaşma yapılabiliyor. Phil Spencer'ın belirttiğine göre Xbox Game Pass ilk çıktığında geliştiriciler kullanıma göre anlaşmalara pek sıcak bakmıyormuş.

"İlk başladığımızda, tamamen kullanım bazlı bir modelimiz vardı. Ortaklarımızın çoğu şöyle diyordu: 'Evet, evet. Anladık ama biz buna inanmıyoruz ve siz bize parayı önceden verin.'"

Phil Spencer ayrıca Xbox Game Pass'in çok farklı oyunların ortaya çıkmasını sağladığını belirtti.

"Netflix'te olan ve NBC, CBS veya ABC gibi platformların eski modelinde asla yeşil ışık alamayacak fakat başarılı olabilecek içerikler var. Umudum Xbox Game Pass'in de aynı seviyeye gelmesi."

Bu haberin bağlantısı
URL
Kaynak Gamespot Xbox Game Pass Microsoft Konsol için Xbox Game Pass PC için Xbox Game Pass
Sergen "Broken Blade" Çelik, Schalke 04 Esports'a Transfer Oldu! CD Projekt Güçlü Bir Finansal Çeyreği Daha Geride Bıraktı
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

arnavut_efe

1.12.2020 11:57:50

0
aynen öyle kardeşim ''Farklı hayatlar yaşıyoruz farklı önceliklerimiz var.'' şu laf zaten herşeyi açıklıyor şimdi mesela nerden bilecekler benim yeni evlendiğimi ev dizmeye çalıştığımı, evkredisi ödediğimi ödemekte zorlandığım için kiraya verip annemlerle oturduğumu vs.. vs..

Berkayselcuk

30.11.2020 19:28:00

+1
Black desert sevdam olmasa haftada 2 3 oyun bitirdiğim oluyor bi sürü türden, ama exc oyun oynamıyorum diye casual oldum çok ilginç. Ben bu ps dedeyle tee ne zaman tartıştığımda farketmiştim, bu adam karnı tok, parası bol milletin halinden anlamayan bi tip. Mesela başta herkesin evinde high end pc si var sanıyor. O yüzden exc oyun diye zırıldanır durur. Benim evimde eski sorunlu bir laptop var, bi de xbox. Benim için tüm oyunlar xbox exclusive, çünkü başka bi cihaz yok bu oyunları oynayabileceğim. İkincisi herkesin aylık indirimde de olsa bir kaç oyun alabileceğini düşünüyor. O yüzden gamepass gibi sistemler anlamsız geliyor herhalde. 3. sü de herkes ezelden beri kendisi gibi zengin, eski oyunların tamamını bi şekilde oynamış sanıyor. Ülkede oyun oynayan kesimin çoğunluğunun belli bir yaşa kadar ne oyun oynayacak sistemi, ne de oyun alacak parası olmadığından bir çok oyunu kaçırdığını bilmiyor. Bu insanlar sizin eski oyunlardan oluşuyor dediğiniz gamepass le beleşe açıp oynuyor bunları bir sistem aldığında. Oynamamışsan yenidir o oyun. Öyle yok kardeşlik zart zurt diye bahane bulmayın, kardeşlikte oyun beleş değil. Foruma girip oyun bulup satın almak falan hep iş güç emek. Üzerine alıyorsun bi haftada "ama kardeş o oyunun fiyatı düştü, eskidi" ıvır zıvır diye ölücülerle uğraşırken daha düşüğüne satıp para kaybediyorsun. Ben o zamanı gamepass e gelen eski ya da indie güzel bir oyunu indirip denemeye harcıyorum. Özetle fakir edebiyatı değil hayatın gerçekleri bunlar. 8300 liraya konsol alıp, 700 liraya da oyun alan bu tarz zengin abilerimiz istedikleri kadar exc türküleri söyleyebilirler forumda. Farklı hayatlar yaşıyoruz farklı önceliklerimiz var.

cezager

30.11.2020 09:58:13

+1
Birçok oyuncu da en azından kendimden pay biçiyorum oyun oynamaya çok vakti yok evde eğlence aleti olsun diye alıyor konsolu. Bu durumda xbox çok iyi. Kendine has güzel oyunları olsa bile oynayacak vakit olmadıktan sonra ne yapayım. Açarım game pass de ne var ne yok oynarım. Açıkçası ps aldığım zaman bu exclusive olaylarına kandım ama oynamıyorum bile keşke xbox alsaymışım, benden geçmiş oyun filan en azından daha ucuza oynardım arada heveslendiğimde.

arnavut_efe

30.11.2020 09:54:19

0
neyse iki taraftanda aşırı koyu taraflar var tabiki beni anladığını umuyorum çünkü bende seni anladım.. PS5 alırmıyım almazmıyım ona bakıcam benim çevrem ps çevresi aslında ben biraz aykırı hareket ediyorum ama bu malum şartlarda konsol almayacağım ödemem gereken yerler var anca biriktirir nintendo yeni konsol çıkarırsa onu alırım ailece oynanan oyunlar hoşuma gidiyor

OldReview

30.11.2020 09:45:45

+1
Kimim hangi konsolu tercih edeceği, seveceği kendine kalmış, bunu eleştirmek hiç birimizin haddine değil. Bakın tekrar altını çizerek söylüyorum, TLoU2 mesela ödül almış veya aday gösterilmiş, adam geliyor ama bizde Gamepass var, bu oyunu abartıyorlar, aslında çöp dedi mi orada film kopuyor ve bu tarz insanlara anladığı dilden cevap vermek icap ediyor ki çoğunluğu ile de ilgilenmiyorum, sadece kişisel olarak tartışan veya hakaret edenlere cevap veriyorum. Şu an çıkan oyunlara bakarsak Xbox tüm multiplatform oyunlarda geride ve bu kolay kolay düzelmez, yani oyunları grafik ve performans için alacaksanız yine PS5 daha mantıklı ama yok benim arkadaş çevrem burada diyorsanız o da sizin bileceğiniz iş, hatta oyunları bir süre geriden takip ederim, sadece MS oyunlarını ilk gün oynasam bana maliyeti en düşük seviyede olsun derseniz o zamanda Gamepass sizin için en mantıklı sistem.

arnavut_efe

30.11.2020 09:21:58

0
hocam bende ona şöyle cevap vermek istiyorum ps1 ve ps2 jenerasyonunda ps nin yakaladığı muazzam başarının meyvesinin sonucudur bu şuan xboxı nintendoyu bile bilmeyen okadar çok insan varki veya hiç oynamamış hayatında veya sürekli fifa için pes için playstation alanlar var bir diğer sebebide yıllardan gelen alışkanlık var insanlarda. Şimdi mesela nintendoyla alakası olmayan birisi nintendo alsa aa ne güzel konsolmuş demeyecek oyun sıkıntısı çekecek sıkılacak ama nedir bu dediğim gibi nintendonunda playstation gibi yıllardan beridir gelen hayran kitlesi var onlar ayakta tutuyor nintendoyu diğerleride altını çiziyorum şuanda POPÜLER olduğu için alıyorlar neden wii u başarı sağlayamadı madem exclusive bu kadar önemliydide ? mesela benimde nintendoyla aram yoktu popüler olduğu için merak ettim öylede bi alma imkanım oldu konsolu 2. konsolum olarak hiç keyif alacağımı tahmin etmiyordum ama zelda beni büyüledi resmen ama gel gelelim 1,5 sene içinde hiç oyun çıkmayınca konsolu sattım sonra sonra çıkmaya başladı ama ben çoktan satmıştım buda nedir 3. parti oyunların önemini gösteriyor. ben o cihazı sadece 3. parti oyunları bile olsa alıp oynardım çünkü heryerde oynayabiliyorsun ''altını çiziyorum'' bu birazda konsolun hibrit olmasının sebebidir. şöyle bir örnekte vereyim, karşı komşuma nintendo için diyorum oda benimle aynı yaşta diyorum bu konsolu biliyormusun çok güzel hemen bana verdiği cevap fifa oynanıyormu telefoncuya ekrna için cam filmi taktırmaya götürüyorum diyo bu tabletmi hayır diyorum konsol bu fifa oynanıyormu diyo hemen böyle playstation kitlesinin özellikle Türkiye kısmının %60 ı yani senin bahsettiğin kaliteli oyunlara önem veren değilde yarınızdan fazlanız bu tip oyuncular bunu göz önünde bulundurmuyorsunuz hiç... exclusive oyunlarının satışları ortada ayrıca 100 milyondan fazla satmış konsolun oyunu 10-15 milyon arası satılıyor yani bu ney peki madem sadece exclusive için almıyorlar demekki insanlar

OldReview

30.11.2020 09:00:51

0
E ben de devamlı Gamepass güzellemesi yapılmasından, konsollar çıkmadan biz 4k60, siz 2k30 oynayacaksınız, PS5 ancak yalancı 4K verir, aslında 8.5 TF denilmesinden, exclusive oyunlara bana göre haksız yere çamur atılmasından ve daha bir çok şeyden rahatsızım ama kimseye sus demiyorum veya mesajınızı okumak istemiyorum demiyorum. Varsa karşı çıktığım bir şey fikrimi belirtiyorum. İşin garibi bunu defalarca yapan aynı forum üyeleri cevap veremeyince hakarete, kişisel alanlara tecavüz etmeye başlıyor. Siz mesela hiç rahatsız olmuyor musunuz bu durumdan? Olayları değerlendirirken bir de böyle bakmayı deneyin...

arnavut_efe

30.11.2020 08:57:35

0
bende netflixte var amazonda ve ben amazonun yapımlarından gayeettt memnunum gözüm kapalı dizi izliyorum hiç açıpda baktınmı ne kadar kaliteli yapımlar var ne kadar kaliteli oyuncular var, bu ne biliyormusun popüler kültürün kölesi oluyorsunuz böyle her popüler olan şey dışında kafanızı kaldıramıyorsunuz. Netflix yapımlarının %80 i çöp amazonda az ama öz yapımlar var bi 30 günlük deneme süresi başlatta ne dediğimi anlayacaksın; The Boys Carnival Row Upload Good&Omens The Terror Jack Ryan Star Trek Picard The Man in the High Castle harika ötesi yapımlar, mesela özellikle carnival row netflixte olsa nasıl komik masalsı saçmasapan yapım olacağını adım gibi biliyorum. İşin özü exclusive dediğin şey sadece bu dizi film yapımları için geçerldir...... çünkü bütün nesil boyunca 6-7 oyun içinmi playstation tercih edicem he ederim etmem o ayrı ama sırf bunun içinde tercih etmek ne biliyim çok exclusive istiyorsan git NINTENDO al

arnavut_efe

30.11.2020 08:52:59

0
hocam rahatsız oluyorum çünkü aynı şeyleri okumaktan sıkılıyorum yani pc'niz olup hepsini torrentten veya steamdan aldığınızı biliyorum. Ben grafikerlik yapıyorum ve bütün zamanım pc de geçtiği için evime pc almadım ve xboxımdanda memnundum yani güzel olan bir sistemi sırf sizin işinize gelmiyor diye kötüleyip aynı sistemi sony tarafında savunmanız beni rahatsız ediyor. sony almayanları keriz gibi görüyorsunuz ben exclusive oyun oynamak istemiyorum belki online oyunlar beni yeterince keyiflendiriyor veya 3. parti oyunlarla exclusive açığını kendimce kapatıyorum yani başkası adına karar veripte yazmayın lütfen yani ps4 konsolunda saydığım komik hatalar donmalar kasmalar hiçmi gözünüze çarpmıyor mesela hiçbir playstation kullanıcınsdan görmüyorum bu yorumları ben bütün konsollara sahip oldum kullandığım için aradaki farkı net anlayabiliyorum siz nasıl rahatsız olmadan oynuyorsunuz

arnavut_efe

30.11.2020 08:47:15

0
sen oynadında biz oynadıkmı kendi adına yorum yapmanı öneririm ayrıca defalarca sıkılmadan oynayacağım bir ton oyun mevcut game pass içerisinde her ay yenilenen oyun yelpazesi var ilk çıktığında oynama düşünce bedavaya oyna yani ilk çıktığında silip süpürdüysen biz napalım kardeşim şimdi öyle bişey söylüyorsunda :D

BSC Misafiri

29.11.2020 13:06:56

0
Bu konuyu çok önemsiyorum, Xbox fanları ya da pc'ler belki anlamıyor ama en çok Sony kullananlar bu sistemin tutmasını istiyordur, Sony tek el şu anda konsol piyasasında, ne kadar rekabet o kadar iyi ama anlaşılmayan konu konsol demek oyun demektir, özel oyun demektir, yıllardır bu böyle, bir yerde herkes PS4 alıyorsa şu sadece COD alanlar, PES alanlar denilen kesim de onu alıyor, bunu da etkileyen özel oyuna olan ilgiden dolayı konsol seçimi, konu şu ki; bu sürdürülebilir bir duruma gelebilmesi için 100 milyondan fazla "yıllık üye" olmalı, herkes Netflix diyor da, Netflix nasıl kurulmuş, nasıl bu hale gelmiş herkes habersiz, bir anda Netflix kurulup, çok iyi sattı mı sanıyorsunuz, sabah akşam dizi ve film mi yaptı sanıyorsunuz? Adamlar bile kendine özel film ve diziyle adam çekiyorken, gelip aylık üyelik sistemi sadece sanmanız endişe verici, eskiden neredeyse her türlü dizi ve film digital olarak Netflix'teydi ve özeldi, şimdi çoğu dağıldı, bir Disney plus ya da Amazon'u kimsenin seçmeme nedeni ya izledikleri var ya da kendine özel gidip şunu izleyeyim dediğimiz özel bir yapım yok, işin özü exclusive, özel bir şey yoksa o ürünü kimse almaz, gamepass tutarsa Xbox'tan çok Sony kullananlara yarayacaktır, o yüzden önemsiyorum konuyu...

Revrain

28.11.2020 12:23:49

0
Hatalı görürlerse yollarlar sen şikayetini yapmışsın halen tatava yapıyorsun hoşuna gitmiyorsa yazdıklarım bas engeli geç yoksa ağlama lütfen hadi

Antikaruh

27.11.2020 20:30:42

0
Oyun yok oyun. Hepsi oynanmış, yenilmiş, silinmiş, süpürülmüş, korsanda leşinin üstüne basılmış, tarihi geçmiş oyunlar. Bana tap taze, 85-90 ortalamalı, sektöre heyecan veren oyunlar getirin. Gears of War birde Forzaları kaldı gariplerimin, o da onlarca yıldır seleflerinin kopyası sürekli aynı oyunlar. Bu kadar kata kulliye girişiyorlarda 2 tane güzel oyun yaptıramıyorlar mı yahu ?

OldReview

27.11.2020 17:49:39

0
Hocam bana göre oyun yok, olanı da zaten ya almışım ya da bitirmişim. Sevdiğim bir oyun kaç yıl sonra Gamepass a gelecek diye bekleyemem ben. Piyasaya çıkan oyunları zaten genel olarak 6 ay geçtikten sonra alıp, arşive ekleyen biriyim. Ki benim derdim temelinde bu da değil, orta uzun vadede bu sistemin iyi oyunlar çıkartması mümkün değil. Bakın iyi bir sistem olsa, insanlar güvense, şu an dünya genelinde PlayStation'a göre iki misli satması lazım. Ama iki misli satan PlayStation gibi görünüyor, ilk gelen bilgiler bu yönde.

OldReview

27.11.2020 16:58:02

0
Benim eleştirmemden neden rahatsız oluyorsunuz, Gamepass sisteminin ileride başarısız bir sistem olarak tarihe geçmesi ihtimalinden mi rahatsız oluyorsunuz? İllaki Sony oyunlarını oynamak zorunda değilsiniz. Bakın benim dediğim tarzda oyunlar yapan Nintendo var, zaten dikkat ediyorsanız yılın oyunu adayları genellikle ya Sony ya da Nintendo tarafından geliyor, başarı tesadüf değildir. Şu GOTY adayı oyunlarla, adeta bir milyoncu dükkanı düşüncesi ile açılmış Gamepass sistemini lütfen bir tutmayın. Bakın Gamepass matah bir şey olsaydı şu anda Xbox'in, PlayStation'da a fazla satması gerekirdi, demekki oyun camiasının büyük bir kısmı benim gibi kaliteli oyunlara önem veriyor...

arnavut_efe

27.11.2020 16:46:28

+7
1-) A Plague Tale: Innocence 2-) UFC 3 3-) Anthem 4-) Star Wars Battle Front 2 5-) Star Wars jedi fallen order 6-) Battle Field V 7-) Mass Effect Andromeda 8-) Need for speed 9-) Fifa 20 10-) ARK 11-) Destiny 2 12-) Dragon Age 13-) A WAY OUT 14-) Age of Wonders: Planetfall 15-) Blair Witch 16-) Black Desert 17-) Darside Genesis 18-) Celeste 19-) Dead Cells 20-) DOOM 21-) Pes 2020 22-) Final Fantasy XV 23-) Forza Horizaon 4 24-) Gears 5 25-) HALO 26-) Hellblade 27-) Hollow Knight 28-) Mortal Kombat X 29-) Monster Hunter World 30-) Shadow of war 31-) No Man's Sky 32-) ORI 33-) Quantum Break 34-) PUBG 35-) Resident Evil  36-) Ryse: Son of rome 37-) Tekken 7 38-) Elder Scrolls Online 39-) The Outer Worlds 40-) Rainbow Six Siege 41-) Wolfendstein Bunlar oyun değil dimi benim güzel kardeşim illa god of war spiderman oynamak zorundayız. birde madem xbox game pass oyunlarına ihtiaycın yok neden ps nowda gta 5 bile var diyorsun kendi yazdığın şeylerle çelişiyorsun sanki 100 tane sony yapımı harika oyun var ps nowda konsolun ömrü boyunca 5-6 oyun oynayacam diye neden xboxdan 1 tık altı konsol alıyım.

arnavut_efe

27.11.2020 16:26:04

+2
quote:

Orjinalden alıntı: OldReview Niçin series S alayım ki, zaten gayet güzel bir PC im var, yakında 6800xt ile upgrade yapacağım rx580 ile gayet mutluyum. Tüm Xbox oyunları ihtiyaç duyarsam pc de zaten var. Boşu boşuna neden series S gibi bir garabete para vereyim ki? Bleding Edge en son baktığımda Steam de 2 oyuncu vardı, bak yazıyla yazayım, daha net anlaşılsın, iki. Bu oyunu oynamak için 4 kişi lazım, o 2 kişi garibim bekliyor 2 kişi daha gelsin de oynayalım diye. Bu mu sizin beğendiğiniz oyun? Ben defalarca dedim casual oyuncular için Gamepass güzel sistem ama benim gibi bırak oyunları dijital almayı, kutulu almayı tercih eden birine o sistem uymaz. Kalite olarakta dediğim gibi bir milyoncu dukkanlarindan öteye gitmesi iktisadi kanunlara, ekonomik gerçeklere aykırı.
kardeşim ps cilerin çoğu zaten senin gibi pc olan kişiler ve pc nizin olmasıda bizi hiç ilgilendirmiyor. bi dünya 3. parti oyun var her kitleye hitap eden yani derdin ne anlamıyorum tutturmuşsun ps now hani nerde gelsin çıksın ortaya konuşsunlar bizde alalım alkışlayalım şuan tekrar xbox alsam oynayacağım 20 tane oyun var üşenmem hepsini tek tek sayarım sana burda xbox alan halinden memun alan memnun satan memnun niye ha bire game pass eleştiriyorsun her yazıda anlamıyorum. ps exclusive oyunları oynamazsa ölmez insanlar merak etme. oynanan oyundan çıkıncaki olan kasılmalar, sürekli aşırı ısınması, nat tipi hataları, sürekli alışveriş hataları, mesaj gönderme zorlukları, birsiinin profiline bakma zorluğu bunlar sizi hiçmi rahatsız etmiyor merak ediyorum, kolun şarjı bile hemen bitiyor titreşim kapatmazsam yani sabah akşam exclusivemi oynuyorsunuz bütün gün hiçmi bu eksileri göz önünde bulundurmuyorsunuz anlamıyorum.

OldReview

27.11.2020 15:56:34

+3
Niçin series S alayım ki, zaten gayet güzel bir PC im var, yakında 6800xt ile upgrade yapacağım rx580 ile gayet mutluyum. Tüm Xbox oyunları ihtiyaç duyarsam pc de zaten var. Boşu boşuna neden series S gibi bir garabete para vereyim ki? Bleding Edge en son baktığımda Steam de 2 oyuncu vardı, bak yazıyla yazayım, daha net anlaşılsın, iki. Bu oyunu oynamak için 4 kişi lazım, o 2 kişi garibim bekliyor 2 kişi daha gelsin de oynayalım diye. Bu mu sizin beğendiğiniz oyun? Ben defalarca dedim casual oyuncular için Gamepass güzel sistem ama benim gibi bırak oyunları dijital almayı, kutulu almayı tercih eden birine o sistem uymaz. Kalite olarakta dediğim gibi bir milyoncu dukkanlarindan öteye gitmesi iktisadi kanunlara, ekonomik gerçeklere aykırı.

GT_55

27.11.2020 14:32:38

+1
Hadi ben fanım diyelim de , siz nesiniz ? Aynaya geçip kendinize baktınız mı? Şu kullandığınız atarlı üslübunuz bile sizin ne derece bir fan olduğunuzu gösteriyor. Bu kadar gergin olmanıza gerek yok.Ben bir cevap yazdım.Katılır, katılmazsınız. Yani bu kadar büyütmeye gerek yok.Ben o fanboy yollarından döneni çok oldu. Playstation tarafına biraz daha yakın olsam da , 3 platformu da kullanmayı seviyorum. Şimdilik yeni nesil xbox almak için bir sebep göremiyorum.Gelecekte bir sebebi olur, one x gibi onu da alırım.

myze.

27.11.2020 14:21:19

+1
Bu espriyi daha sonra yine yap, yine gülelim 😂 XSX bile Ps5'in gerisinde, kendine gel kendine!

GT_55

27.11.2020 14:08:03

0
Komiklik neresinde kardeşim. Ben açamayacağı oyun olacak mı dedim. Low detay yapar yine oynatır bir şekilde. 1080p dahil, daha üst seviye görsellerde, pc'de bu deneyimi yaşayabilirsin dedim.Hele 2-3 sene sonra rt destekli ekran kartları daha ulaşılabilir fiyatlarda olacaktır. Siz hep sıfırdan pc toplama işinden bahsediyorsunuz. Adamın elinde zaten bir pc varsa, sadece ekran kartını güncelleyip, daha iyi görsellerde pc'de xbox exclerini oynayabilir. Hadi o kadar bütçesi yok diyelim, yine bir şekilde xbox'a çıkan tüm excleri oynayabilir. Yani orta ayar pc'si olan birinin series s alması için bir neden göremiyorum. Pc+ps5 daha iyi bir seçenek olacaktır. Ayrıca bu kadar sinirlenip , üslup bozmaya gerek yok. Asker arkadaşın yok karşında. Ben sana gayet sakince cevap verdim, bu kadar atarlanmaya gerek yok. Sakin.

Krone

27.11.2020 13:55:51

+2
Game Pass ve EA Play oyunlarına tekrardan göz atmanızı öneririm. Bir ton AAA oyun var.

Revrain

27.11.2020 13:55:09

0
Komik yazmışsın ha yazarken kendin inandın mi buna daha dün ac vallahala 60 fps güncellemesi aldı konsol ilk çıkan one ve one s serisi her çıkan oyunu acıyor bu arada series s'in ps5 ile eşit desek yeri rtx performansı verdiğini biliyorsun umarım yavrum bu 300 dolarlık yada euroluuk konsol nesilin sonuna kadar çatır çatır oyunlari açacak konsol ile pc yan yana konulamaz sen 300 dolara pc toplarsan 2 yıl sonra işi biter sürekli güncelleme yapacaksın zarara giriyorsun şunu anlayın SERIES S 1080P konsoludur ve nesil sonuna kadar açamayacağı oyun olmayacak

GT_55

27.11.2020 13:46:04

0
Series s'ten daha güçlü, daha fazla oyun çeşiti olan bir pc'ye yatırım yapmak daha akıllıca olacaktır. Zaten xbox exc oyunlarının hepsi pc'ye geliyor ve bir çok oyun pc gamepass sistemine ekleniyor.Bundan 2-3 sene sonra series s donanımı yeterli gelmeyecektir.O yüzden pc seçeneği daha avantajlıdır.

Revrain

27.11.2020 12:55:28

+2
Muz oyunu trendini hiç anlamadım ne bu muz düşmanlığı sevmiyorsunuz sanırım siz muzu alerjiniz falan var diye dusunuyorum f76 ticari kaygı güttükleri bir oyundu artık ipler microsoftun elinde vuracak kırbacı istediğini yaptıracak eski işlerinin bir değeri yok yeni işlere göre bbakmalıyız bleeding edge oynadınız mi bilmiyorum ama arkadaslara oturup çok keyif alarak oynayacak bir oyun siz 5 10 20 satlik oyunlara 700 lira vermeyi sevebilirseniz ben hikayeli oyunlara bayılmıyorum online olsun rekabet olsun benim olsun kalasındayım ama insanlari fanboylugunuzla hatalı yönlendiriyorsunuz yapmayın ne gerek var komik gözüküyor uzaktan 2 3 yıl sonra seve seve bir tane xbox series s alacaksınız evinize biliyorsunuz değil mi oyunlar 1000 1200 lira olunca ağlaya aglaya sony savunup xbox konsolundan oyun oynarsınız artık hadi bakalım

OldReview

27.11.2020 12:20:31

+3
Sen istediğin kadar açıklama getir, Gamepass dediğin sistem oyun dünyasının bir milyoncu dükkanı gibi bir hizmettir, bol ürün olur ama kalite düşüktür. Bu tarz ürünlerin nasıl müşterisi varsa, Gamepass in da o tarzda bir müşteri kitlesi olacaktır ama iş kaliteye gelince durum maalesef ortada. Microsoft un yeni alınlarından sonra yaptırdığı Bleding Edge, Grounded ortada, ellerinde neredeyse 20 yıldır çalışan stüdyoları Rare'e yaptırdıkları muz toplama oyunu Sea of Thieves de ortada. Şahsen Bethesda nin son Fallout 76 olayından sonra oradan da bir beklentim kalmadi. Sonuç olarak bu oyunların hepsi bende bir milyoncu dükkanlarında satılan ürünlerin kalitesinde bir izlenim bırakıyor.

BSC Misafiri

27.11.2020 06:04:49

+5
Allah kimseyi 50 yaşından sonra bu kadar ağır oyun konsolu fanboyu yapmasın. 15-20 yaşında tamam da 50+ yaştayken de fanboy olmazsın ya. Üstelik arkadaşların yazdıgı gibi Tr desteği olmayan ps now ı gamepassin karşısına koyup savunmuş. Ps now ın streaming servis olduğundan haberi yok. Zaten ps now ve gamepassi karşılaştırmak bile tam bir fanboyun yapacağı iş.

BSC Misafiri

27.11.2020 06:04:09

0
Ben o konsolun gücünü kullanana kadar Xbox'a yaklaşmam..One X'i hiç kullanmamışlardı..

neco6791

26.11.2020 17:34:07

+2
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
Orijinal boyut için tıklayın
Davan davamizdir reyiz

Formani

26.11.2020 17:24:58

+1
Bizim gibi fakir ülkeler için çok iyi bir sistem

BSC Misafiri

26.11.2020 16:50:31

+3
quote:

Orjinalden alıntı: OldReview Senin PSNow dan haberin yok galiba, adamlar GTA5 i geympesten önce getirdiler. Ayrıca yapılan satın almalardan çıkan ilk örnekler Bleding Edge, Grounded gibi yapımlar var, Rare gibi bir stüdyoya yaptırılan muz topladığımız Sea of Thieves var, yeni alınan ama hala satın almanın tamamlanmadığı Bethesda nin yaptırdığı Fallout 76 gibi bir örnek var. Vallahi benim baktığım yerden hiçte öyle toz pembe bir tablo görünmüyor. Ha şu var casual oyuncular için biçilmiş kaftan ama oyunları ciddi manada takip eden oyuncular için çok gereksiz ve boş bir servis. MS tüm bu yatırımlara rağmen ortaya bir şey koyamadı. 12TF dünyanın en güçlü konsolu diye lanse ettikleri konsol içinde t3nzilat yapmışlar, en güçlü Xbox konsolu diyorlar. Diyecek bir şey yok, oyun tarihinin exc. oyunsuz çıkan ilk konsolu olarak tarihe geçtiler. 4K120 fps lerden bayağı bir dibe vurdular, üstüne arızalı konsolları ile kullanıcıları için çileli bir dönem yaşatıyorlar, Allah yardımcınız olsun...
aah ahh sony fanboyluğunun da bu kadarı. Karşı tarafa saldıracağım diye araştırmadan et meden ilk duyduğu veya gördüğü yazıya inanıyor. Acınası bir durum tabi.

Legolas777

26.11.2020 16:46:39

0
Bunların birbirlerini yemesi bizim işimize yarar. Yiyim koçlarım birbirinizi. Aslanlarım benim.

Hudson51

26.11.2020 13:18:15

+2
Netflix benzetmesi harika bir şey yahu. Microsoft'un attığı adım gerçekten nesili aldı başka bir boyuta götürdü. Ve zarar etmediklerini de görmek harika bir şey. Umarım bu tarz sistemleri alternatif olarak Sony de de daha geniş çapta görebiliriz.

BeyazZenci01

26.11.2020 13:03:37

+2
Microsoft bu şekilde stüdyolara oyun geliştirme sürecinin erken dönemlerinde yatırım yaparak oyun masraflarını azaltıyor ve bu da son kullanıcıya olumlu bir şekilde yansıyor. Abonelik yada SaaS dediğimiz iş modeli son zamanlarda bir çok farklı sektörlerde uygulanmaya başladı. Konsol dünyasına geldiğimizde ise bu model olmadan sürdürülebilir bir iş modelini mümkün görmüyorum zira her bir oyuna 300-500 vermek kimsenin lüksü değil(Her seferinde takas etmeyeceksiniz oyunu). Zaten konsolu alan da bir iki oyun bitirir kenara koyarım mentalitesinden çok, yollar boyunca kaliteli içerikleri tüketim mantığıyla alıyor. Aksi takdirde konsolların home media cihazları olmaktan öteye geçmesi mümkün değil. Hele ki bizim gibi gelişmekte olan ülkeler için.

BSC Misafiri

26.11.2020 12:35:04

+9
quote:

Orjinalden alıntı: Turk.Navy Ps kalitesinde exc oyunlar çıkartın
Adamlar zamanında quantum break falan yaptılar gene beğenilmedi? Ori var taş gibi oyun adaylara bile giremiyor? Bu adamlar napsın abi tekelciliğin olduğu yerde? İnsanların exclusive aşkı yok fifacı kitle playstation da oynamayı sevdiği için kazanıyor. Bu biraz da alışkanlık gibi bir şey adam ps de oynamak istiyor aynı oyunu mesela napacaksın ki?

takami59

26.11.2020 12:33:25

0
@Krone @Revrain Umarım öyle olur.

Krone

26.11.2020 12:29:45

+3
Yok çünkü, böyle bir işe kalkışamıyorlar. Millete 500-550 liraya oyun kitlemenin peşindeler. Psnow dedikleri şeyi deneyebilmek için kırk takla atman gerekiyor. Vpnler kartlar falan.

OldReview

26.11.2020 12:10:52

+1
Senin PSNow dan haberin yok galiba, adamlar GTA5 i geympesten önce getirdiler. Ayrıca yapılan satın almalardan çıkan ilk örnekler Bleding Edge, Grounded gibi yapımlar var, Rare gibi bir stüdyoya yaptırılan muz topladığımız Sea of Thieves var, yeni alınan ama hala satın almanın tamamlanmadığı Bethesda nin yaptırdığı Fallout 76 gibi bir örnek var. Vallahi benim baktığım yerden hiçte öyle toz pembe bir tablo görünmüyor. Ha şu var casual oyuncular için biçilmiş kaftan ama oyunları ciddi manada takip eden oyuncular için çok gereksiz ve boş bir servis. MS tüm bu yatırımlara rağmen ortaya bir şey koyamadı. 12TF dünyanın en güçlü konsolu diye lanse ettikleri konsol içinde t3nzilat yapmışlar, en güçlü Xbox konsolu diyorlar. Diyecek bir şey yok, oyun tarihinin exc. oyunsuz çıkan ilk konsolu olarak tarihe geçtiler. 4K120 fps lerden bayağı bir dibe vurdular, üstüne arızalı konsolları ile kullanıcıları için çileli bir dönem yaşatıyorlar, Allah yardımcınız olsun...

gamerasi

26.11.2020 12:04:39

+2
Hep söylüyoruz oyuncu adamın platformu olmaz, oyuna bakar, kalite arar, nerede oynadığının önemi yoktur. Umarım bu rekabet yıl ve yıl artar, oyun odaklı bakan gamerlar da ihya olur. Fanboylar da birbirini sevsin.

Krone

26.11.2020 11:37:14

+5
Bethesda başta olmak üzere diğer sütdyolardan da büyük bütçeli yapımlar geliyor. Microsoft'un Bethesda hamlesi muhteşem oldu

TheCapedCrusader

26.11.2020 11:26:30

0
İnşallah ilerleyen zamanlarda daha da iyi olacak. Para kazanılma kısmını merak ediyordum şu an için daha iyi bir şekilde anlamış oldum. Konsolda game pass çok iyi fakat game pass'in ana kanalı pc olmalı diye düşünüyorum bu sebepten dolayı sağlam bir istemci ve zengin bir kütüphane ile steam'e harika bir alternatif olur. Uzun vadede fazlasıyla karlı bir yatırım.

-Dark Poison-

26.11.2020 11:25:52

0
Sony ps4 de ezici liderlik gostermese gamepass mi yapardi bunlar.X360 donemi burnundan kil aldirmamisti Ms.Iyi oldu.Xone i nesil basindan beri kullandim,kullaniyorum.Ilk basta GWG ile simdi de gamepass oyunlara para harcamadim desem yeridir ustune konsollar bedavaya geldigi gibi kara bile gecmisimdir .Doom eternal,starwars jfo gibi oyunlari bedavaya oynuyoruz neredeyse.Bu ikisi birbirini yemedikce bizi yiyecekler aksi gibi

Revrain

26.11.2020 11:20:06

+3
Şu an 23 tane stüdyo çalışıyor 2021 22 sezonu xbox için cennet olacak gibi

Revrain

26.11.2020 11:19:08

+5
Adamların ellerindeki isimlere bakıyoruz bethesta olsun kendi bünyesinde kurduğu büyük bütçeli oyun yapacak özel firmalar olsun zaten 3A oyunlari onlar sağlayacak aşırı büyük oyunlari microsoft zaten 5 6 süreyle getiriyor gta rdr2 yakında bunlarında sayısı artacaktır belki 3 aya düşürür süreyi ama 2 tane 3.parti 3A oyunu getirir bilemeyiz ama.maicrosoftun parasına ve bu abonelik sistemine üye olan sayısına bakınca sürdürülebilir gibi duruyor bunu kim sürdüremez sony çünkü adamların kafası böyle çalışmıyor sony böyle bir sistem yaparsa içine gerçekten çer çöp doldurur 2 yıl sonra kendi exc oyunlarını koyar öyle yürütebilir

takami59

26.11.2020 10:15:39

+2
xbox a neden sağlam bir özel oyun çıkartmıyorlar anlamış değilim. tamam kolay bişey değildir elbet ama hiç mi denemiyorlar ya da düşünmüyorlar acaba merak ettim...

OldReview

26.11.2020 10:07:07

+5
Bu sistem ile belki küçük bütçeli oyunlarla devam edebilirler ama büyük bütçeli, dolayısı ile gerçek 3A oyunlarla dönecek bir sistem değil. Netflix kalitesi sizin için ne manaya geliyorsa, bu sistemde ileride aynı noktaya gelecektir. Casual oyuncular memnun olacaktır ama bizim gibi oyuncuları tatmin edecek bir sistem değil.

arslan0058

26.11.2020 09:50:02

+4
Netflix gibi sistemler ilk ciktigindada eminim bu ne ise yarayacak neden para verelim gibi soylemler vardir ama suan tvlerin yerini aliyor. Bence microsoft suan zarar etse bile ileriye donuk bir yatirim yapti bir oyuna 1 kez para verip uzun sure oynamak yerine hem ben bircok oyunu oynuyorum hemde microsoft benden her ay para almis oluyor iki tarafta kazaniyor.

Crown_Clown

26.11.2020 09:36:35

+4
Microsoft'un verdiği para Epic kadar değildir sonuçta exc. şartı yok. 10 veya 15 dolarlık aylık ödeme ile 5-6 ayda kullanıcı sayısı 10 milyondan 15 milyona çıkan bir sistem bence baya karlıdır. aylık 200 milyon dolar civarı getirisi olan ve kendi reklamını yapan bir sistem game pass. Ayrıca dünyanın en zengin şirketlerinden birine koymaz bu paralar

Krone

26.11.2020 09:31:47

+12
Kesinlikle game changer denebilecek bir sistem. Sırf game pass için xbox aldım, pişman değilim.

BSC Misafiri

26.11.2020 08:48:25

+8
Uzun vadede ekmeğini yiyecekler bence. 23 oyun stüdyosu da çok iyi rakam be

Turk.Navy

26.11.2020 08:41:15

+6
Ps kalitesinde exc oyunlar çıkartın

Metal-Gear

26.11.2020 08:19:24

+23
Kısacası Microsoft sürekli cebinden harcıyor. Bu onlara koymaz ama bu fedakarlığı yapmasa PlayStation karşısında silinme noktasına gelmek üzereydi Xbox. Konsol sektöründe ikinci en büyük olma tahtından inmek yerine etrafa para saçarak yerlerini korumak istiyorlar. Sadece bu cebinden harcamalar en fazla nereye kadar gider onu merak ediyorum. Yeri geliyor oyunun geliştirme maliyetini komple karşılıyoruz diyor adam. Oyun takas etmeye bile müsade etmeyen Microsoft'tan, etrafa para saçarak millete bedavaya oyun kütüphanesi sunan Microsoft'a geldik. Sony'nin tokatları olmasa bu olmazdı, Micro'nunda şu anki girişimleri olmasa Sony yeni metotlar geliştirmeye yeltenmezdi. Şimdi onlarda Gamepass'e cevap oluşturma hazırlığında. Yesinler birbirlerini belki konsolların 10.000'e satıldığı yerlerde oyunculara ekmek çıkar.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

KÜNYE
Xbox Game Pass
+ TAKİBE
AL
1 kişi bu oyunu takip ediyor.
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız