Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Milli Eğitim ve Türkiye E-Spor Federasyonu'ndan Önemli İş Birliği

 
Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye E-Spor Federasyonu (TESFED) arasında, öğrencilere 21. yüzyıl becerilerini kazandırmak, dijitalleşme ve teknoloji kullanımı konusunda bilinçlendirmek, teknolojinin zararlarından sportif ve pedagojik yaklaşımlarla uzak tutmak ve akademik olarak geliştirmek amacıyla bir işbirliği protokolü imzalandı.

Türkiye’de esporun gelişimi ve gençlerin doğru yönlendirilmesi için önemli bir adım olan protokole ilişkin TESFED’den yapılan açıklamaya göre,   Milli Eğitim Bakanlığı ile bir süredir devam eden istişareler sonucu imzalanan iş birliği protokolü, ulusal ve uluslar arası espor turnuvaları düzenlemek, broşür, kitapçık, tanıtım filmi benzeri materyaller hazırlamak dahil çeşitli çalışmalar yapılmasını öngörüyor.

Turnuva platformu olarak tercih edilecek oyunları belirlemek amacıyla, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, Ortaöğretim Mesleki ve Teknik Eğitim, Özel Öğretim, Din Öğretimi, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlükleri ile Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ve TESFED temsilcileriyle bir Teknik Kurul oluşturulacak.
 
Dijitalleşme ve teknoloji kullanımı konusunda bilinçlendime yapılacak

Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği ve Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği hükümlerine dayanılarak hazırlanan protokol, Bakanlığa bağlı resmi ve özel ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilere 21. yüzyıl becerilerini kazandırmak, öğrencileri uygun mecra, platform ve içeriklerle buluşturmak, dijitalleşme ve teknoloji kullanımı konusunda bilinçlendirmek, teknolojinin zararlarından sportif ve pedagojik yaklaşımlarla uzak tutmak ve akademik olarak geliştirmek amacıyla yapılacak çalışmalara ilişkin usül ve esasları kapsıyor.
 
Öğrenciler geleceğin meslekleri ile ilişkilendirilecek

Söz konusu protokol, öğrencilerin espor aktiviteleri aracılığıyla sosyalleşmesi, madde bağımlılığından uzak tutulması, sosyal, bilişsel, duygusal beceriler edinmesi, takım kurma, takımda görev alma, takım içi iletişim, yapıcı rekabet, stres yönetimi, stratejik düşünce geliştirme ve planlama yapma gibi yetkinlikler edinmesi, espor aktiviteleri sonucunda elde edilecek verilerin öğrencilerin gelişim süreçlerinde değerlendirilmesi amacı taşıyor.

Espor kültürünün oluşturulması için çeşitli tanıtıcı ve bilgilendirici faaliyetlerin yapılması planlanan protokol ile ayrıca, öğrencilerin espor ekosistemine ait yayıncılık ve sunuculuk faaliyetleri ile yerli ve milli oyun  tasarımı ve geliştirme gibi çalışmalarda etkin görev almasının sağlanması, espor kültürünün yazılım ve donanım geliştirme, inovasyon, simülasyon, tasarım, savunma sanayi teknolojileri, dijital yayıncılık, proje yöneticiliği, girişimcilik, halkla ilişkiler ve marka yönetimi gibi geleceğin meslekleri ile ilişkilendirilmesi kariyer planlamalarına yardımcı olunmasının sağlanması amaçlanıyor.

Protokol çerçevesinde, espor turnuvaları düzenlenmesi, ülke içindeki ulusal turnuvanın yanı sıra dünya çapında liseler arası bir turnuva gerçekleştirilmesi için çalışmalar yapılması turnuvalarda başarı kazanan öğrencilerin ödüllendirilmesi, protokol kapsamındaki yarışmaları MEB ve TESFED’in müştereken yürütmesi öngörülüyor.
 
Türkiye’de 1 milyon genç espor ile ilgileniyor

TESFED rakamlarına göre, Türkiye’de 1 milyonun üzerinde liseli genç espor ile ilgileniyor. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Bursaspor gibi Türkiye’nin önde gelen spor kulüplerinin espor takımları bulunuyor. E-spor, dünyanın birçok ülkesinde çocukları, gençleri ve aileleri; dijital konularla ilgili her alanı sportif kültürle bağdaştırarak bilinçlendirmek, dijital dünyada güvenli bir şekilde var olunması konusunda uyarmak, çocukların dijital becerilerini geliştirmek amacıyla yaygın şekilde kullanılıyor.
basın bülteni

Bu haberin bağlantısı
URL
Bjergsen ve Doublelift, All-Star 2019 Etkinliğine Katılmayacak SK Telecom T1, League Of Legends Kadrosunu Tamamladı
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

BSC Misafiri

28.11.2019 21:45:36

0
E sporun gerçek anlamını bilmeyen insanlar var ki şunu söylüyorum. Evet gerçek spor daha faydalı ama bana kalıcak olursa modası eskimeye ve önem kaybetmeye başlandı. Çoğu genç futbol, basketbol, badminton vs yerine e sporu tercih ediyorlar. Telfik etme amacım yoktur ama zaman teknoloji zamanı. Bu devirde bile 16 yaşında bir çocuk e spor ile askeri maaşın üstünde bir para alıyor. :)

BSC Misafiri

28.11.2019 10:04:55

0
'spor' kelimesinin tanımına uyuyor mu, evet. Yani bu da bir spordur. Ve esporcuların opez olması onlar için aşırı zararlı, obez insanlar o kadar hızlı bileklerini hareket edemez zaten.

BSC Misafiri

27.11.2019 18:27:50

+1
Turkiye obezitede avrupa birincisi.Cocuklari gercek sporlara ozendirin once de esozde sporuna sonra sira gelir.

BSC Misafiri

27.11.2019 17:27:03

+1
Birkaç yıl önce E-Spor Olimpiyatlara dahil edilsin diye başvuru olmuştu, iyi gülmüştüm. Önümüzdeki Tokyo Olimpiyatlarında Intel E-Spor olimpiyatları düzenleyecekmiş. Tabi asıl olimpiyat oyunlarına dahil değil sadece E-spor ve Intel markasını Olimpiyatlar ile aynı başlık altına yamamaya çalışıyor. E-spor milyon dolarlık bir sektör olabilir ama kesinlikle bir spor dalı değil. Haberdeki durum da bana bunu hatırlattı başlamış olan furyayı bir yerden yakalayalım çabası.

Focke-Wulf

27.11.2019 16:56:21

0
Leguae of Legenda TR server: Oyun Başı: Tartışma Oyun Ortası: Sövme Oyun Sonu: Reportlama Bunu yapanların çoğu gençlerimizden oluşuyor. Şimdi espor dijital becerileri arttıracakmış. Sizce bu zihniyetteki kitlenin becerileri nasıl artabilir? Not: Aslında noob kaynıyor serverlar belki işe yarar :)

Funder

27.11.2019 13:10:42

+3
Hiç tasvip etmiyorum gençlerin e spora özendirilmesini.
    Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)