Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Half Life Serisinden Ne Beklemeliyiz? Neden VR Oyun Yapıyorlar?

 
Valve'in ve oyun dünyasının en önemli yapımlarından olan Half Life'ın yeni oyunu geçtiğimiz haftalarda duyuruldu. Herkes Half Life 3 beklerken firmanın bir VR oyunu duyurması bizleri her ne kadar üzse de tekrar aynı evrene girecek olmanın da bir heyecanı bulunuyor. Peki bu kadar büyük beklentiler varken neden VR oyunu yaptılar? Gelecekte beklediğimiz istediğimiz oyunu görebilecek miyiz? Bu sorulara birlikte yanıt arayalım.
 
Half Life Alyx Nasıl Gözüküyor? 
 
Öncelikle Half Life Alyx hakkında konuşalım. Fragmanı çoğu oyuncu izlemiştir. İzlemediyseniz aşağıdaki oynatıcıdan izleyip yazıya tekrar dönmenizi tavsiye ediyoruz. Oyunun resmi fragmanı YouTube üzerinden 8.5 milyon kez izlendi. Başka kanalların koyduğu videolarla ve diğer sosyal medya platformundaki izlenmelerle 10 milyon izlenmeye rahatça ulaştığını söyleyebiliriz. Bu izlenme sayısı bizlere şunu gösteriyor. Oyuncular hala Half Life için çok heyecanlı.
 
Peki fragmanda gördüğümüz oyun nasıl duruyor? Muazzam duruyor. Grafiksel anlamda teknolojiyi sonuna kadar kullanmış ve oynanış konusunda belli ki ince detaylara çok özen gösterilmiş. Buradan da şunu anlıyoruz ki Valve hala istediği zaman yenilikçi ve kaliteli bir oyun yapabiliyor.
 
 
 
Neden VR?
 
Oyun evet güzel duruyor ama en önemli soru şu: Neden VR oyunu yapıyorlar? Çünkü baktığımız zaman dünyada çok fazla VR kullanıcısı yok. VR olmayan herhangi bir Half Life oyunuyla çok daha fazla kazanç sağlayabilirlerdi. Bu soru hakkında net bir cevap elbette veremeyiz ancak, şunları söyleyebiliriz.
 
Bazı oyunlar vardır, konsol satışlarını arttırır. Konsola özel yapılır ve o oyunu oynayabilmek için konsol almanız gerekir. Burada asıl amaç oyunu size satmak değil, konsolu satıp size devamında çıkacak olan oyunların çoğunu satmaktır. Aynı şekilde bunu Half Life için de düşünebiliriz. Direkt PC'ye oyun çıkartsalar, PC satışlarından kazanç sağlayamayacaklar. Ancak ellerinde satıp kazanç sağlayabilecekleri başka bir teknoloji bulunuyor: Valve Index. Eğer gerçekten böyle bir planları varsa, planlarını gerçekleştirebildiler çünkü oyunun duyurusundan sonra Valve Index stokları tükendi. Tabiki böyle bir oyunu yapıp teknolojiyi sattıktan sonra sadece tek bir oyun ile kalmazlar. Eğer VR yapmalarının sebebi teknolojiyi satmaksa mutlaka devamı için de projeleri vardır. Yani bir süre sonra Valve Index için başka büyük yapımlar görebiliriz.
 
İlk söylediğimiz sebep tamamen doğru olduğunu düşündüğümüz zaman bile bu plan tek başına yeterli değil. Bir başka sebep ise; oyun dünyasını, oyuncuları ve sektörü biraz kontrol etmek olabilir. Half Life'ın son oyununun üzerinden uzun zaman geçti ve herkes küçük de bir umut olsa bekliyor. Ancak daha öncesinde açıklanan haberlere göre böyle bir oyunu geliştirmek için çalışanların altına gireceği sorumluluğun çok yüksek olması, bu iş için çalışacak insan bulmayı zorlaştırıyor. Burada kısa bir paragraf ile neden büyük bir sorumluluk olduğunu açıklayalım:
 
Half Life serisinin bugün bu kadar sevilmesinin en büyük sebebi oynanış mekanikleri. Hem ilk oyun ile hem de ikinci oyun ile türü gerçekten kaliteli yeniliklerle FPS türünün en iyilerinden biri, hatta çoğu oyuncuya göre en iyisi haline getirmişti. Tabii bunların yanında bir de yarıda bıraktıkları ve gerçekten kaliteli olan bir senaryosu var. Senaryoyu yazmak oynanış mekaniğine göre çok daha kolay bir olay. Yıllar içerisinde çeşitli söylenti haberlerle ve insanların kendisini gereksiz yere heyecanlandırması ile Half Life'ın devamı belki de sektörün en çok beklenen yapımı. Bu kadar büyük bir beklentisi olan oyunu, ya çok kaliteli yeniliklerle ya da neredeyse kusursuz bir şekilde çıkartmak gerekiyor. Yoksa çıkışından sonra gelecek yorumlara herhangi bir insanın psikolojisi dayanamaz. 
 
Konuya geri dönecek olursak, dediğimiz gibi böyle bir sorumluluk varken işin içinde, kimse bu işe kalkışmak istemeyebilir. Belki de oyuncuların hiç olmayacak yerden gelen bir Half Life duyurusu karşısında tepkilerinin ne olacağını ya da Half Life'ın pazarının hala olup olmadığını da bu oyunu yaparak az da olsa test etmek istediler. 
 
Half Life Alyx duyurulduktan sonra yapılan açıklamaları göz önünde bulundurduğumuzda bu durum da muhtemel duruyor. Açıklamalara baktığımızda zaten geliştiriciler net bir şekilde bunu söylediler. Valve geliştiricisi David, "Daha sonra ne yapacağımıza karar vermeden önce dünyanın buna nasıl reaksiyon göstereceğini görmek istiyoruz." dedi. 
 
 
 
Half Life Alyx nasıl bir başarı yakalayacak? Sektörü değiştirebilecek mi? 
 
Sektörü elbette değiştiremeyecek. VR kapsamında baktığımızda, mükemmel bir başarı yakalayacaktır satış olarak. Belki de rekor kırar ancak sektörü değiştirmesi neredeyse imkansız. Bu oyun ile yapmak istedikleri şey; hem teknolojiyi satıp devamında daha ortalama ve zaman zaman büyük oyunlar ile daha fazla kazanç sağlamak, hem de Half Life markasını tekrardan gündeme getirip tepki ölçmek olduğunu düşünüyorum. Hem bu şekilde insanların sönmüş umutlarını da tekrar canlandırıp markayı eski haline getirebilirler ki getirdiler de diyebiliriz. 
 

Bu haberin bağlantısı
URL
Half-Life Half-Life: Alyx VR Sanal Gerçeklik SteamVR Valve half life 3 çıkar mı pazarlama stratejisi alyxten beklentiler
Final Fantasy VII Remake'in Ana Karakteri Cloud Strife İçin Yeni Bir Fragman ve Görseller Paylaşıldı PS5 Geliştirme Kiti ve Kontrolcü Görseli
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

TalihsizSerüvenci

5.12.2019 15:40:12

0
Vr nedense alışamadım. Klavye fare dururken sürekli sağa sola dönmek ve oynamak mide bulandırıcı.

BSC Misafiri

3.12.2019 11:47:58

0
Ben bu fikrimi vr teknolojisi oyunlarda yeni çıkmaya başladığında yazmıştım, bir kez daha yineleyeyim. Ana seriden her Half Life oyunu, teknolojiye yön veren bir şekilde çıkarıldı. Artık günümüzde grafiği iyi olmayan yüksek bütçeli bir oyun yok neredeyse. Keza mekanikler de öyle. Yani serinin devamı olan bir Half Life çıkarmak ve teknolojiye yön verme geleneğine devam edebilmesi için günümüzdeki mevcut en uygun teknoloji şu an ve gelecek yakın zamanda Vr gibi duruyor. Ama bu teknoloji henüz yeni ve tam oturmamış bi teknoloji olduğu için zamana ihtiyaç var. Half Life 3 kesinlikle Vr teknolojisi ile devrim yapabilecek şekilde çıkarılacağına inanıyorum. Valve şirketinin son birkaç yıldır harıl harıl Vr teknolojisi üzerinde çalıştığını düşünüyorum. Çıkardıkları bu Half Life Alyx adındaki oyun da büyük ihtimalle Vr becerilerinin testi için bir deneme, onlar için Half Life 3'ün bir demosu niteliğinde. Bence bu oyunun performansı ve geri dönüşleri Half Life 3 sürecinin zaman aralığını belirleyecek. Beklentiler artık hiç olmadığı kadar büyük. Half Life 3ü çıkarabilmeleri için yine teknolojik bir devrim yapmak zorundalar. Ve bunun için de Vr teknolojisini kusursuz hale getirmeye mecburlar. Half Life 3 ne zaman çıkacak sorusuna vereceğim cevap şu; Vr teknolojisi hedeflenen seviyeye geldiği zaman.

TheCapedCrusader

2.12.2019 21:05:04

+1
quote:

Orjinalden alıntı: Avrim <b><i>"Direkt PC'ye oyun çıkartsalar, PC satışlarından kazanç sağlayamayacaklar."</i></b> Bunu ciddi mi yazdınız? Valve yıllar sonra PC' ye Half Life çıkaracak ve kazanç sağlayamayacak. Ayrıca yazı öyle bir kaleme alınmış ki sanki Valve sadece kendi elindeki donanımı satmaya çalışıyor gibi, öyle bir hedefleri olsa yunu neden diğer VR cihazlara da çıkartıyorlar, neden SteamVR kütüphanelerini ve konu hakkındaki tüm birikimlerini VR üstünde çalışan yapımcılara açıyorlar. Firmaların pazar ölçüm analizlerini piyasaya oyun çıkararak yaptığının düşünülmesi ve belirtilmesi de ayrı bir komedi, BSC bitmiş.
burada demek istenilen çıkacak oyun ile beraber ihtiyaç duyulacak donanım satışlarından valve'ın para kazanamayacağı ki bu da doğru bir söylem. dikkatli okumanızı rica ederim.

BSC Misafiri

2.12.2019 12:11:09

0
Sağlam bir pc niz varsa ve para sorun degilse kesinlikle bir vr set almak farklı oyun deneyimi açısından eşsiz bir tecrübe olacaktır. Htc Vive giriş seviyesi sayarsak şuan için yeterlidir. Ne zaman vr setler 4k olur o zaman bu teknolojiler uçar gerçeğe yakın deneyim yaşatır. Ben kesinlikle tavsiye ediyorum . 2020 yide iple çekiyorum.

mementopolis

1.12.2019 23:58:42

0
Half Life 'in yeni oyunu degil her seyi bir kez de Alyx'inin gözünden gördügümüz bir oyun.

Avrim

1.12.2019 23:52:28

0
"Direkt PC'ye oyun çıkartsalar, PC satışlarından kazanç sağlayamayacaklar." Bunu ciddi mi yazdınız? Valve yıllar sonra PC' ye Half Life çıkaracak ve kazanç sağlayamayacak. Ayrıca yazı öyle bir kaleme alınmış ki sanki Valve sadece kendi elindeki donanımı satmaya çalışıyor gibi, öyle bir hedefleri olsa yunu neden diğer VR cihazlara da çıkartıyorlar, neden SteamVR kütüphanelerini ve konu hakkındaki tüm birikimlerini VR üstünde çalışan yapımcılara açıyorlar. Firmaların pazar ölçüm analizlerini piyasaya oyun çıkararak yaptığının düşünülmesi ve belirtilmesi de ayrı bir komedi, BSC bitmiş.

HayvanGenli

1.12.2019 22:35:26

0
Oyunu aldim merakla bekliyorum. Ayrıca HL3'un gelecegine inancim daha da artti. Yanlis hatirlamiyorsam geliştirici ekiple yapilan roportajda Source 2 motoruna tamamiyle hakim olduklarini soylemislerdi ki Source 2 motoruyla gelen buyuk capli bir oyun yok. Seriye yeniden baslatti beni bu arada Alyx duyurusu. Episode 2'deyim ve sunu soyleyeyim adamlar oyundaki fizik konusunda gerçekten cok basarililar. Yillar gecmesine ragmen hayranlikla oynuyorum.

Babblebabble

1.12.2019 22:18:49

0
Bende şahsen VR alma isteği oluşturdu, çoook çok uzun süredir HL fanı olmamın da etkisi olabilir bunda.Şu ana kadar çıkan hiçbir VR oyunu için olmasa da sırf bunun için alıp oynamak istiyorum şahsen. Açıkçası dürüst olmak gerekirse, uzun süredir HL fanı olarak sırf bunu oynamak için VR al sat yapıp zarara girsem bile yine de çok eğleneceğimi düşünüyorum.Belki HL fanı olmayanlar tedbirli yaklaşıyor olabilirler tabii.12-13 yılın ardından 1000-2000 lira zarara da girsem oyun güzelse beni üzmez...

xenferious

1.12.2019 22:05:42

0
Bir gün VR da tablet pc gibi her eve girdiğinde bir sonraki nesil Matrix olacak :D

RocK__StaR

1.12.2019 21:30:54

0
Vr duyurusu birazcık hayal kırıklığı yarattı ama fragmanı izlediğimde vr alma isteğim oluştu
  • 1
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

KÜNYE
Half-Life: Alyx
+ TAKİBE
AL
3 kişi bu oyunu takip ediyor.
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız