Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

3DS vs DS: Nintendo Daha Başarılı Olabilir Mi?


 
       Nintendo 3DS'in tanıtılmasını beklediğim dakikaları hatırlıyorum. Aslında Nintendo'nun yine DS'teki gibi vasat bir listeyle konsolunu sunmasını bekliyordum. Birden ne göreyim Metal Gear Solid, Resident Evil gibi oyun dünyasının en iyi oyunlarının yanı sıra 3. parti firmalardan çok büyük bir destek var, hatta yağmur gibi yağıyor.
 
      Nintendo'yu yakından takip eden birisi olarak firmanın bu kadar kaliteli ve ciddi bir listeyle 3DS'i tanıtacağını düşünmemiştim. Nintendo gibi asıl gücünü kendi yaptığı oyunlardan alan (1. parti oyunlar yani) bir firmanın 3. parti oyunlarla şov yapması beni şaşırtmıştı.
 
      Dual Screen (DS) duyurusunda ise durum çok daha farklıydı. Nintendo'nun geliştirdiği, bir uyarlama olan Super Mario 64 DS'in dışında EA'den Madden NFL 2005, Tiger Woods PGA TOUR Golf ve The Urbz: Sims in the City, Activision'dan Spider-Man 2, THQ'dan Ping Pals, Sega'dan Feel the Magic: XY/XX, Ubisoft'tan Rayman DS ve Asphalt Urban GT, Namco'dan Ridge Racer DS ve Mr. DRILLER: Drill Spirits gibi yapımlar çıkış oyunları olarak duyurulmuştu.
 
      Sonraki yıl ise Nintendo'nun oyunları ile DS daha gelişmiş ve kaliteli bir oyun kütüphanesine kavuştu. Yine de şurası açık ki Nintendo DS ilk oyunları ile pek de ilgi çekici bir cihaz değildi. Cihazın satışlarının da daha sonraki dönemlerde hız kazandığını biliyoruz, fakat 3DS'te durumlar biraz daha farklı olacak gibi görünüyor.
 
     DS'in 130 milyondan fazla satması hiç kuşkusuz Nintendo'nun sonraki konsoluna büyük katkı yapacaktır. 3DS görünüm olarak DS'e benzemesiyle de bundan büyük yarar görecektir, ama cihazın özellikleri çok farklı ve gelişmiş. Cihazla ilgili ilk bakışımıza buradan ulaşabilirsiniz.
 
 
      Piyasaya çıkış aşamalarında 3DS ve DS'in oyun kütüphanelerine baktığımızda şimdiden 3DS'in önde olduğunu görüyoruz. Yukarıda saydığımız listenin aksine 3DS'te Metal Gear Solid 3D Sneak Eater, Resident Evil : Revelations, Super Street Fighter 4 3D Edition, Dead or Alive:Dimensions, Kid Icarus: Uprising, Super Paper Mario gibi oyunculara daha çekici gelen oyunlar var.
 
     Final Fantasy, Dragon Quest, Assassin's Creed, FIFA, PES, Shin Megami Tensei, Kingdom Hearts 3DS, ve Time Travellers gibi oyunların da ileriki dönemlerde piyasaya çıkacağı açıklandı. Bu listeyi gören hemen hemen oyuncu 3DS almak istiyor.
 
     Sony'nin Playstation 2'deki müthiş başarısından sonra PS3'te de yine lider olacağı, ilk defa PSP ile piyasaya gireceği taşınabilir oyun cihazları pazarında da 1 numara olacağı söylenirken durum beklenenin tam tersi olmuştu. Açıkçası Gamecube'ün satışlardaki başarısızlığı ve Sony'nin PSP'yi açıklamasından sonra benim de beklentilerim farklı değildi. Wii ve DS'in bugünkü durumu beklentilerimin tamamen yanlış olduğunu kanıtlıyor.
 
      Şimdi ise herşey farklı görünüyor. Nintendo, arkasına büyük bir 3. parti desteği alarak taşınabilir oyunlar pazarında en büyük benim demeye hazır. DS, 130 milyondan fazla satmıştı. 3DS, DS'ten çok daha fazla satabilir. Tabi bu biraz da PSP2'nin nasıl bir cihaz olacağına ve Nintendo'nun 3. parti desteğinin aynı hızla devam edip etmeyeceğine bağlı.
 
      Her ne olursa olsun 3DS'in satışlarının düşük olmayacağını düşünüyorum. Belki PSP 2 ile aralarında ciddi bir yarış olabilir, Sony'nin konsoluna ilk yarıştaki gibi fark atamayabilir, ama yine de satış rakamları düşük olmayacaktır. Hatta DS'ten bile çok satacaktır.

Bu haberin bağlantısı
URL
Nintendo 3DS DS DS vs 3DS Nintendo 3DS Metal Gear Solid: Snake Eater Resident Evil: Revelations Resident Evil: The Mercenaries Dead or Alive :Dimensions Mario Kart
RDR: Undead Nightmare'in TV Reklamı Yayınlandı Amazon, Uncharted 3: World of Deceit'i Listeledi
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

turkertoker

25.10.2010 17:24:38

0
3d olayı baştan koparır gerisi ayrıntı...

BSC Misafiri

25.10.2010 13:55:31

0
Nintendo DS'in neredeyse tüm eksiklerini tamamlamakla kalmayıp üzerine bayağı bir şey eklemiş. 3. parti oyun desteği ve çözünürlük/ekran eksikliklerinin tamamlanmasıyla PSP'yi çantaya koyduracak gibi görünüyor. Ekstralar da cabası. Tek eleştirilebilir yanı dandik kamera gibi duruyor, o da tartışılır bir el konsolundan ne beklenebileceği açısından. PSP 2 çıktığında (çıkarsa), Nintendo ve Sony'nin yolları iyice ayrılacak gibi görünüyor. Sony hem dizayn hem oyun desteği hem de sistem gücü olarak online'a ve "hardcore" oyunculara oynayacak; başka pek bir seçenek yok çizdiği yolda. 3DS'in uzun vadede Japonya'da DS'ten çok satabileceğini ve nispeten kalıcı bir sistem olacağını düşünüyorum; DSi gibi gereksiz bir upgrade bile ciddi alıcı bulmuşken.

Jack Rabbit Slims

24.10.2010 22:01:24

0
Bence de Ds'i geçmek artık imkansız gibi birşey. :)

Hyperkin

24.10.2010 17:32:08

0
Satış rakamların DS'den fazla olcağını düşünmüyorum, çünkü bana kalırsa o zamana göre dokunmatik ekranlı oyun konsolu şimdiki oyun konsolundan çok daha devrimseldi. Ancak yine çok satacaktır bu gerçek
    Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

KÜNYE
Nintendo 3DS
+ TAKİBE
AL
21 kişi bu oyunu takip ediyor.
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız