Bloomberg: PlayStation 5 Üretim Maliyeti $450

Gazali Çetinkaya

 
Bloomberg'in konuya yakın kaynaklardan edinmiş olduğu bilgilere göre, PlayStation 5'in üretim maliyeti $450 ve Sony Interactive Entertainment pahalı parçaları sebebiyle PlayStation 5'in fiyatını belirlemede zorluk yaşıyor.
 
Bloomberg'in raporuna göre, PlayStation 5'in bileşenlerinin çoğu halledilmiş olsa da Sony özellikle DRAM ve NAND flash bellek temini konusunda problem yaşıyor ve bu problem konsolda yer alması planlanan bir aynasız kamera özelliğinin iptal edilmesine sebep olmuş.
 
Sony, PlayStation 5'in fiyatını belirlemede Xbox Series X'in yaklaşımını bekliyor ve şirket fiyatı kararlaştırmak konusunda iki ayrılmış. Bazı Sony personelleri PlayStation 5'in fiyatını Xbox Series X ile aynı seviyede tutmak pahasına konsolu zararına satmayı ve oyunlar, yazılımlar ve online servislerden gelir elde etmenin doğru olduğunu düşünüyor. Şirket içindeki diğer bir kesim ise tam tersi PlayStation 5'i çıkışı itibarıyla karlı satmanın doğru olduğu fikrini savunuyor.

Kasım 2013'te çıkan PlayStation 4 $399 fiyattan satışa sunuldu. Tahmini üretim maliyeti $381.
 
Bloomberg'in raporuna göre ayrıca yeni PlayStation VR sanal gerçeklik cihazı PlayStation 5'ten sonra çıkacak ve birçok PlayStation 5 oyunu PlayStation 4'e de gelecek.

Son olarak, corona virüsü salgınının PlayStation 5 üretimine hazırlanma aşaması üzerinde bir etkisi olmadığı ve Sony Interactive Entertainment'ın henüz ilk yılda ne kadar üreteceğine karar vermediği belirtildi.

PlayStation 5 bu yılın sonlarında piyasaya sunulacak.