Sony Interactive Entertainment Japan Studio Küçülmeye Gidiyor

Gazali Çetinkaya

 
Güncelleme: Sony, IGN'e yaptığı açıklamayla haberi doğruladı. 1 Nisan itibarıyla Sony Interactive Entertainment Japan Studio tekrar organize edilecek. 
 
Orijinal Haber: Video Games Chronicle sitesinin kaynaklarına göre Sony Interactive Entertainment Japan Studio küçülmeye gidiyor ve oyun geliştirmeyi sonlandırıyor.

Belirtilene göre Sony Interactive Entertainment Japan Studio çalışanlarının çoğunluğunun yıllık sözleşmeleri yenilenmemiş ve ayrılmaları için bırakılmışlar.
 
Bugün Bloodborne yapımcısı Masaaki Yamagiwa, video yönetici Ryo Sogabe ve baş yapımcı Masami Yamamoto, Sony Interactive Entertainment Japan Studio'dan ayrıldıklarını twitter hesapları üzerinden resmi olarak açıkladı. Geçtiğimiz Aralık ayında da bir diğer Bloodborne yapımcısı Teruyuki Toriyama ve Silent Hill, Siren ve Gravity Rush yaratıcısı Keiichiro Toyama stüdyodan ayrılmıştı.
 
Sony Interactive Entertainment Japan Studio'nun sadece iş ve yerelleştirme departmanları kalacak. Astro Bot serisi geliştiricisi ASOBI Team de ayrı bir stüdyo olarak çalışmalarını sürdürecek ve bazı Sony Interactive Entertainment Japan Studio çalışanları ASOBI Team'e kaydırılacak.
 
Bu kararın arkasındaki sebep, Sony Interactive Entertainment Japan Studio'nun son yıllarda yeterince kârlı olmaması.
  
Sony Interactive Entertainment Japan Studio 1993'te kuruldu ve Sony Interactive Entertainment'ın en eski birinci parti stüdyosu. Ape Escape, Patapon, LocoRoco ve Knack dahil pek çok oyun geliştirdiler ve The Last Guardian, Days Gone ve Demon's Souls remake gibi pek çok oyunun da geliştirilmesine yardımcı oldular.