Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Özel Röportaj - Dungeons & Dragons: Neverwinter

1 | Neverwinter'dan Neler Beklemeliyiz?

   Bölüm Sonu Canavarı: Öncelikle bize zaman ayırdığınız için çok teşekkürler Jack. Bize kendinizi tanıtabilir misiniz biraz?

   Jack Emmert: Merhabalar, ben Jack Emmert, Cryptic Studios'un CEO'suyum. Cryptic kurucularından biri ve City of Heroes'un da baş yapımcılarındanım.

   BSC: Son zamanlarda çok Free to Play tabanlı MMORPG'ler çıkıyor, DDO: Neverwinter'ı bunlardan farklı kılacak özellikler nedir?

   Jack Emmert: İki şey: Bunlardan birincisi, oyunumuzun diğer MMO'lara benzemiyor olması. Vindictus gibi oyunlardan dövüş sistemi konusunda çok esinlendik, oyuncular bu sayede sadece "A"ya basmak yerine dövüşte aktif bir şekilde yer alabilecek. İkincisi ise oyunumuzun geçmişteki Newerwinter Nights I ve II’deki gibi kişiselleştirilebilir olması. Oyuncular kendi görevlerini ve senaryolarını yaratabilecekler. Hatta kendi düzenlerini bile! Newerwinter genel olarak D&D masaüstü oyunlarının havasını yakalayacak ve bunu çok daha basit ve eğlenceli hale getirecek.

Neverwinter mekanlarındaki detaylandırmalarıyla göz dolduruyor.

BSC: Birçok okuyucu oyunun Forgotten Realms evrenine olan benzerliğini merak ediyor. Peki oyunda tanıdık yüzler de görebilecek miyiz?

   Jack Emmert: Elbette Forgotten Realms evreninden birçok tanıdık yüz ve mekan görebileceksiniz! Ama son oyunun üzerinden neredeyse bir yüzyıl geçti ve o zamandan beri çok şey değişti. Neverwinter bir zamanların efsanevi ticaret şehriyken bugün o eski halinden eser bile yok. Çeşitli felaketler Kılıç Sahili'nin en güzel şehirlerinden biri olan bu yeri mahvetti. Artık Neverwinter'ı eski haline getirmek siz oyuncuların elinde.

   BSC: Ya Forgotten Realm evreni ile henüz tanışmamış oyunculara ne olacak? Oyunun ana hikayesine uyum sağlamakta zorlanacaklar mı?

   Jack Emmert: Sanmıyorum. Tüm hikayeyi oyunu oynayarak öğrenmeniz mümkün. Bu yüzden Newerwinter'ı oynamak için herhangi bir deneyiminiz olmasına gerek yok.
 
   BSC: Beta süresince PvP ve Crafting sistemi hakkında hiçbir bilgi verilmedi. Bize birkaç ipucu verebilir misiniz?

  Jack Emmert: Crafting sistemi görev verme şeklinde ilerliyor. Oyuncular bir takım hammaddeleri alacak ve yardımcılarından o maddelerle ürünler yapılmasını isteyecekler. Kimi ürünlerin yapımı birkaç dakika içinde, kimileri ise saatlerce ve belki de günlerce sürebilecek. Her bir meslek sınıfı kullanıcısına ayrı özellikte eşyalar sunuyor bu yüzden hepsine ihtiyacınız olacak. Ayrıca oyuncular cep telefonları ve mobil cihazlar sayesinde mesleklerine erişebilecekler. Yani evde oturmuş televizyon izliyor bile olsanız, telefonunuz yardımıyla yardımcınıza istediğiniz eşyayı yaptırtabileceksiniz.

PvP (ya da bizim açıkladığımız kadarı) ise arenalarda gerçekleşecek. Oyuncular istedikleri haritayı seçecekler, sıraya girecekler ve zamanı geldiğinde orada olacaklar. Genellikle bir takım diğer bir oyuncu takımına karşı savaşacak. Ödülleri ise yetenek puanı ve özel eşyalar olacak.

  BSC: Önceki betalara baktığımda ilk aklıma gelen şey Foundry Quest sisteminiz. Bundan izleyicilerimize biraz bahsedebilir misiniz?

  Jack Emmert: Neverwinter daha önceki önemli oyunları ile popülerdir; Neverwinter Nights I ve II. Bu 2 oyunda da oyunculara belirli seçenekler ve araçlar verilerek onlara senaryolar yaratmaları konusunda imkan verilir. Bundaki tek sorun ise verilen seçeneklerin herkesin anlayacağı türden olmamasıdır, bunu yapacak kişinin yazılımda, kendi sunucularını kurmada ve 3D konusunda iyi olması gerekir. Bu verilen araçlar çok güzeldir ancak oyuncular açısından da kısıtlayıcıdır çünkü herkes yapamaz. Biz ise Neverwinter MMO'da bunu değiştirip, oyuncuların kolayca kullanabileceği araçlar oluşturmak istedik; kendi AI yazılımlarını, dokularını, objelerini ya da animasyonlarını yaratmak zorunda değiller, ellerindekiler ile bunları rahatça kullanabilirler, yeniden bir şey yapmalarına gerek yok.

BSC: Bir çok MMORPG oyuncusu 1,2,3,4,5 tuşlarını kullanmaya alışıktır. Bunun yerine neden daha aksiyon tabanlı kontrolleri tercih ettiniz?

  Jack Emmert: Sanırım bunun sebebi oyuncuların artık farklı şeyler arıyor olması. Piyasada çok iyi eski tarz fantazi MMORPG'ler var. 12345 tecrübesi için bugün gidip WoW, EQ II ya da Rift oynayabilirsiniz ancak Vindictus, Age of Conan hatta DC Universe Online gibi oyunlar sayesinde kontroller artık daha konsola yakınlaştı. Bizce fantazi dünyası bu kontrolleri daha çok kullanabilir.

  BSC: Bazı oyunlar, oyun içi dükkanlara çok bağlı oluyorlar, bir çok oyuncu da bu yüzden Free to Play oynamaktan kaçınıyor açıkçası çünkü bir çok oyunda bir eşya almadan oyunda iyi bir yere gelemiyorsunuz. Peki ya Neverwinter oyun içi dükkan ne kadar bağlı?

  Jack Emmert: Kesinlikle hayır. Size bizi ayıran en önemli noktayı söyleyeyim: Oyunumuzda Astral Diamonds isimli bir para birimimiz var. Oyuncular bu parayı yüksek seviye zırhlar almak için kullanıyor ancak bu parayı oyunda yaptıkları bazı görevlerle kazanıyorlar.

Astral Diamonds'ı değişik yapan şey ise oyuncular bunları diğer oyunculara oyun içi dükkanda kullanabilecekleri şekilde satabiliyor olmaları. Yani bir oyuncu Neverwinter oynayabilir, Astral Diamonds kazanabilir ve bunları Exchange'de satabilir ondan sonra da istediği şeyi oyun içi dükkandan alabilir.

Buna benzer sistemleri Star Trek Online ve Champions Online'da daha önce tanıtmıştık ve herkes çok memnun kalmıştı. Hatta Star Trek Online forumlarımızda bir konumuz var bununla ilgili, bir oyuncumuz hiç bir para harcamadan nasıl dükkandan alışveriş yaptığını adım adım anlatıyor sürekli.

Neverwinter'ın dövüş sistemi diğer MMORPG'lere göre daha aksiyon üzerine olacak.

BSC: Oyunun sonundaki içerik hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce oyuncular son içerikten memnun kalacak mı?

   Jack Emmert: Son seviye zindanlar! Neredeyse hepsini oynadım (bazılarını henüz deneyemedim) o yüzden diyebilirim ki oyunun şu andaki durumu için son içerik mükemmel. Ancak MMORPG'lerin en güzel tarafı hep büyüyor olmaları.

   BSC: Oyun çıkışını yaptıktan sonra güncellemeler ne olacak? Çok fazla güncelleme çıkarmayı planlıyor musunuz?

   Jack Emmert: Evet. Oyuna eklemek istediğimiz çok fazla şey var. Daha şimdiden ilk güncellememizi hazırlamış durumdayız. MMORPG'ler büyür çünkü her zaman büyümeye yer vardır, Neverwinter'ı da bu şekilde büyüteceğiz. Tabii aynı zamanda oyuncuları da dinleyeceğiz, ne istedikleri bizim için önemli. Oyuna koyacağımız yeni içeriklerde son söz hep onların olacak.

   BSC: Oyun çıkışını yaptığında daha çok PvE üzerine mi olacak yoksa PvP mi?

   Jack Emmert: PvE üzerine ancak PvP elementleri de göreceğiz.

   BSC: Bize zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederiz. Oyunu bekleyen oyuncular için eklemek istediğiniz herhangi bir şey var mı?

   Jack Emmert: Oyunun açılışında hepinizi bekliyoruz!

Özel Röportaj - Trials Evolution Röportaj: Maestia
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ

jykill22

24.4.2013 18:21:15

0
Güzel bir röpartaj omuş.Bence bu oyun diğer FREE TO PLAY MMORPG oyunlardan daha farklı olcak gibi.
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Dungeons & Dragons: Neverwinter 6 / 10 5 oy
KÜNYE
Dungeons & Dragons: Neverwinter
+ TAKİBE
AL
8 kişi bu oyunu takip ediyor.
2.0
0
OY
0
DOSYA KONULARI VE TAM ÇÖZÜMLER
29 Aralık 2016 Perşembe
En Etkileyici Assassin’s Creed Videoları Şu sıralar filmiyle gündemde olan Assassin's Creed serisinin en etkileyici videoları derledik. Kaan Bolat
18 Ağustos 2016 Perşembe
Hearts of Iron IV Tam Çözüm ve Rehber Derin oynanış dinamiklerine sahip oyunun tüm detaylarına beraber bakıyoruz. Burak Gezgin
16 Aralık 2014 Salı
2015 Hediye Satın Alma Rehberi Bir oyuncuya yılbaşı hediyesi olarak alınabilecek bazı şeyleri bir arada topladık. Tunahan Başol
17 Kasım 2014 Pazartesi
Yeni Nesil GTA V Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey Yeni nesil GTA V hakkında bilmeniz gereken önemli detayları sizler için bir araya getirdik. Tunahan Başol
11 Kasım 2014 Salı
Ücretsiz Bir Şekilde Oynayabileceğiniz En İyi 110 Oyun Ücretsiz bir şekilde oynayabileceğiniz en iyi yapımları sizler için derledik. Tunahan Başol
11 Ekim 2014 Cumartesi
Oyunlarda Can Tazelemenin 10 İlginç Yolu Oynarken canımızı artırmak için başvurduğumuz yollardan ilginç olan 10 tanesini sizler için derledik Tunahan Başol
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız